NASVET MESECA: FOTOGRAFIRANJE PRAZNIČNEGA VZDUŠJA01.12.2015 - A.M.
Praznični december je pred vrati, in če je verjeti statistiki, je to eden od mesecev, v katerem posnamemo največ fotografij. Zato smo se za decembrski nasvet meseca podali k fotografskim mojstrom in poiskali napotke, ki vam bodo pomagali do boljših, privlačnejših fotografij, ki bodo izstopale iz množice.
Najprej nekaj osnovnih fotografskih zakonitosti: Pri fotografiranju imamo opravka s tremi spremenljivkami: časom osvetlitve, odprtostjo zaslonke in občutljivostjo slikovnega tipala ali filma (ISO vrednost). Pri veliki večini kompaktnih fotoaparatov in mobilnikov prvih dveh ne moremo nastavljati, lahko pa izbiramo ISO vrednost. Višja številka pomeni večjo občutljivost tipala ali filma na svetlobo. Če želimo fotografirati slabše osvetljen motiv, izberemo višjo vrednost, s čimer se skrajša čas osvetlitve in prepreči, da bi bila fotografija »stresena« oziroma neostra, motna. Žal pa višja ISO vrednost s seboj prinese tudi težavo – zrnatost slike.
Idealno je, če imamo možnost fotoaparat ali mobilni telefon vpeti na stativ ali nasloniti na trdno površino. S tem preprečimo tresenje med zajemom fotografije in lahko uporabimo tudi nižjo občutljivost (ISO vrednost), s čimer se izognemo zrnatosti. Kadar pa te možnosti nimamo, je bolje žrtvovati nekaj »zrnja« v zameno za nestreseno fotografijo. Za več svetlobe bi si lahko pomagali z vgrajeno bliskavico (flešem), kar pa za fotografiranje decembrskega vzdušja odsvetujemo. Hladna svetloba bliskavice »ubije« vzdušje, prinese hladne barve in fotografijam odvzame globino. Poleg tega pri fotografiranju na prostem osvetli le bližnje objekte, medtem ko so oddaljeni objekti (npr. praznično svetlobno okrasje) še temnejši, kot bi bili sicer. Zapomnite si: Če želimo na fotografiji zajeti stvari ali ljudi, ki so oddaljeni več kot 3 metre, naj bo bliskavica izklopljena. Prav tako naj bo obvezno izklopljena pri fotografiranju prazničnih lučk in ognjemeta. Toliko o tehniki. A še bolj kot to sta pomembni vsebina fotografije in kadriranje. O tem so napisane cele knjige, toda za naš namen bo dovolj nekaj splošnih napotkov:
Za konec pa še najpomembnejši nasvet: ko ste na koncertu, v družbi s prijatelji ali v dih jemajoči naravi, pustite fotoaparat ali mobilnik v torbi ali žepu. Prepustite se vzdušju in občutkom ter uživajte v popolnosti trenutka z vsemi svojimi čutili, namesto da realnost spremljate prek zaslona. Če že morate, naredite fotografijo ali dve za spomin, nikakor pa naj kulturni in družabni dogodki ter izleti in potovanja ne postanejo tekma v pritiskanju na sprožilec in objavljanju fotografij na družabnih omrežjih. Imate mnenje ali vprašanje? Zapišite ga v komentarju.
|
|