NASVET MLADEGA PODJETNIKA: ČE SI DOMA V GARAŽI, TE NE BODO NAŠLIPodjetniki in podjetnice se pogosto znajdejo v situaciji, ko preveč časa izgubijo s tem, da razvijajo svoj produkt ali svojo storitev. Čez čas pa ugotovijo, da so delali nepomembne stvari, ki ne prinesejo pravih rezultatov in denarja. Preberite si intervju z Matejem Vengustom, mladim podjetnikom, ki vam bo iz prve roke razkril recept, da pridete do investitorjev in razvijete vaš posel.
IDEJA NI DOVOLJ, NAJ BO REŠITEV, MORDA TAKŠNA, KI REŠUJE ŽIVLJENJA
S kakšno idejo ste prišli v Ljubljanski univerzitetni inkubator in kaj pravzaprav počnete?
V Ljubljanski univerzitetni inkubator smo prišli z idejo o simulatorju vožnje. Namen je bil izboljšati varnost v cestnem prometu – izobraževati, evalvirati in obenem izvajati trening voznikov, sploh mlajših. Gre za to, da lahko na simulatorju uprizorimo nekatere situacije, ki se jih sicer v resničnem življenju ne da, saj so prenevarne. Na simulatorju pa se da to zelo dobro trenirati.
To recimo uporabljajo tudi piloti, vozniki vlakov, ladij – predvsem zaradi ekonomskih razlogov, saj je trening drag, še dražje pa je, če se kaj zgodi. Pri avtomobilih je malo drugače. Če pilot razbije letalo, to nekoga zelo boli; če pa se nekdo zaleti z avtom in morda celo cela družina umre, posledice niso videti tako velike. Tu se torej da za preventivo narediti zelo veliko. Mlademu vozniku, še preden začne hoditi v avto šolo, lahko pokažeš, zakaj ni dobro med vožnjo uporabljati mobilnega telefona, voziti pod vplivom alkohola ali voziti prehitro, spozna lahko, kako se obnašati na snegu ali ledu ... VAŠA EKIPA NAJ BO ČIMBOLJ RAZNOLIKASte raznolika skupina ljudi. S katerih področij prihajate?
V skupini smo: Matej, univerzitetni diplomirani ekonomist, David je študiral medijsko produkcijo, Jaka Simonič je končal elektrotehniko, dr. Jaka Sodnik je profesor na Fakulteti za elektrotehniko, dr. Valentina Lahovič je doktorica nevroznanosti in biomedicine, Jernej je računalniški inženir.
OCENITE, ALI ŽELITE, DA VAŠ HOBI POSTANE POSELKateri je bil ključen moment pri odločitvi o ustanovitvi podjetja?
Nekaj časa smo se s tem ukvarjali samo za hobi, radi smo imeli simulacije vožnje ipd. V nekem trenutku sem se zavedel, da je bilo v ta hobi vloženega že kar precej denarja. In glede na to, da kupujemo volane za 1500 evrov, ekrane in računalnike, za tem leži velik biznis.
S tem se ukvarja vedno več podjetij. Zato smo si rekli, da bi se to verjetno dalo monetizirati. Seveda pa je pri tem bilo potrebno najti nek vstop na trg. Če bi šli »head on« na trg za neko podjetje, ki izdeluje video igre, je pri tem konkurenca že velika. Zato smo se že v začetku odločili za preventivo in varnost v cestnem prometu. Vse pa se je začelo kot hobi. PREMAKNITE SE IZ GARAŽE, DA VAS BODO INVESTITORJI NAŠLI
Kako je pri iskanju investitorjev – kdo išče koga in zakaj?
V Sloveniji, verjetno pa tudi drugod, je tako – investitorji se jasno trudijo iskati podjetja, ampak če si ti doma v garaži, te seveda ne bodo našli. Jaz sem takrat že imel nekaj izkušenj iz start-upov in nekaj »in-sighta«, kako to poteka. Če veš, kako moraš po korakih postopati, se da.
Tudi če gre za dražji projekt, kakršen je naš. Tu je namreč razlika – lahko gre le za dva programerja, ki potrebujeta samo dva računalnika, in lahko celo ob študiju ali delu razvijata neko relativno preprosto aplikacijo. Pri nas pa je bil že finančni vložek v materialna sredstva zelo velik, potrebnega je bilo tudi veliko znanja. OSREDinite SE NA PODJETNIŠKE POSPEŠEVALNIKE
Kmalu se selite v Anglijo – zakaj in kaj pričakujete od tega?
Najprej smo se sicer orientirali bolj na Nemčijo oziroma Berlin, kjer so krasni pogoji in subvencije za mlada podjetja, sploh inovativna. Ko tam odpreš inovativno podjetje, prejmeš 100.000 evrov, če si v programu izbran. Tja so nas povabili ljudje, ki se s tem ukvarjajo, in rekli, da bi bili zagotovo izbrani. Seveda je eden od pogojev, da moraš potem v podjetju zaposliti Nemce.
Zatem smo dobili še povabilo britanske vladne agencije UKTI (UK Trade & Investment). Zanimalo jih je, kaj počnemo, in so nas povabili tja. Zdaj se trudijo in nam urejajo zadeve, prostore in vse, kar spada zraven – finančno pomoč itd. Angleži se trenutno zelo trudijo pridobiti inovativna podjetja. Eden od razlogov je, da želijo spet postati vodilni v Evropi glede tehnologije, drugi pa ta, da želijo povečati zaposlovanje lastnega kadra. Naslednja stvar je še sodelovanje z Oxygen Acceleratorjem, ki je sicer situiran v Birminghamu, a se veliko dela tudi v Londonu. To je pospeševalnik za start-upe, ki želi imeti equity, pri njih se udeležiš trimesečnega programa, pomagajo ti s poznanstvi. NAJ VAS NE BO STRAH TUJINE
Zakaj ne ostanete v Sloveniji?
V Sloveniji moraš začeti sam, iz nič, in vedeti, kaj in kako, ponekod v tujini pa se že na začetku potrudijo, da te peljejo »za roko« in te spoznajo s pravimi ljudmi. Večina start-upov se znajde na tak način. Jaz nobenega start-upa, ki mu je tu uspelo, ne poznam, da bi tu tudi ostal, sploh v zadnjih letih.
Slovenija je pač dvomilijonski trg, zakonodaja pa je zelo neprijazna, sploh za investicije iz tujine. In eden prvih pogojev, če želiš v ZDA, Britanijo ali tudi Nemčijo, je ta, da moraš podjetje odpreti tam. Ker v slovensko podjetje tujci ne bodo vlagali. Po eni strani je škoda, po drugi strani pa načrtujemo v Sloveniji vseeno obdržati podružnico, saj bo nekaj ljudi ostalo tudi tukaj. Ne pričakujem od cele ekipe, da se bo selila tja. Torej bomo tu še vedno imeli nekaj delovnih mest. Za posel je pa bolj prijazno, če imaš materinsko podjetje tam [v Angliji], tudi zaradi lažjega sodelovanja z npr. ZDA – Anglija je v Evropi prva odskočna deska. Ali ste podjetnik ali podjetnica? S čim se ukvarjate? Kako vi iščete nove priložnosti?
Delite svoje mnenje z drugimi bralci in ga vpišite spodaj: PREBERITE SI ŠE:
|
NASVETE ZA PODJETNIKE VAM OMOGOČA:Nasvete in ideje za podjetnike pripravlja Ljubljanski univerzitetni inkubator, ki podjetnikom in vsem, ki si to želijo postati, pomaga, da preizkusijo svoje ideje v gospodarstvu. Več nasvetov in idej najdete tukaj.
Najbolj branO:
|