Bo z novo delovno reformo dolžnost, da svojega šefa informirate, kaj se o njem govori?
Pisarniški red leta 1870.
Predlog delovne reforme, ki naj bi jo vlada sprejela do konca leta, buri duhove v Sloveniji. Preberite si pisarniški red iz leta 1870, enega izmed takratnih delodajalcev. Se temu redu približujemo ali si vendarle lahko oddahnemo?
Pisarniški red iz leta 1870
Osebje mora biti zdaj prisotno ob delavnikih le od 6. ure dopoldne do 6. ure popoldne. Pričakujemo, da bodo vsi sodelavci brez posebnega poziva opravljali nadure, če bo delo to zahtevalo.
Najstarejši nemeščenec je odgovoren za čistočo pisarne. Mladina se javi pri njem 40 minut pred začetkom delovnega časa in ostane še do konca dela na razpolago.
Med pisarniškimi urami se ne sme govoriti.
Malicanje je dovoljeno med 11:30 in 12:00. uro. Vendar se delovni proces v tem času ne sme ustaviti.
Enostavna obleka je predpis. Osebje ne sme nositi svetlih oblek in lahko nosi le urejene nogavice. Obleka in plašči v pisarni niso dovoljeni, ker ima osebje na razpolago peč. Izjemoma so dovoljene pri slabem vremenu ovratne rute in klobuki. Sicer pa priporočamo, da bi vsak uslužbenec v zimskem času prinesel 2 kg premoga s seboj v službo.
Potreba po tobaku, vinu in žganih pijačah se smatra kot mesena šibkost in je zaradi tega vsemu osebju prepovodana.
Uslužbenec, ki obiskuje biljardne in politične lokale, daje spodbudo, da se dvomi o njegovi časti, prepričanju, poštenosti in načelih.
Ženske uslužbenke se morajo držati pobožne življenjske usmeritve.
Vsak uslužbenec ima dolžnost, da ohranja svoje zdravje. Bolni uslužbenci ne prejmejo nobenega plačila. Zato bi moral vsak odgovoren uslužbenec dajati na stran del svoje plače, tako da pri delovni nezmožnosti ali pojemajoči ustvarjalnosti ne bi padel v breme celotni družbi.
Dopust se dobi le v nujnih družinskih zadevah.
Vsak uslužbenec ima dolžnost, da svojega šefa informira, kaj o njem govorijo službeno ali privatno. Mislite na to, da morate biti svojemu delodajalcu hvaležni. On vas parvzaprav prehranjuje.
Na koncu naj navedemo še velikodušnost tega pisarniškega reda. V zameno pričakujemo znatno zvišanje delavnosti.
To je zapis pisarniškega reda iz leta 1870. Velja včasih primerjati sedanje stanje s takšnim, kot je nekoč bilo.
Zaupajte nam, če ste ob branju pisarniškega reda iz 1870 našli kakšno primerjavo z obstoječim delovnim redom?
Uspešno delo vam želim,
Vinko
Deli svoje mnenje o prispevku z drugimi bralci in ga vpiši spodaj: