TrendSet.si
  • Domov
    • 5. Rotary DoberTek 2019
    • Kolumna
  • Avtomobilizem
  • Trendi
  • Moda
  • Dom
  • Mobilne naprave
    • Aplikacije
  • Nasveti
    • 11 trikov pred vlomilci in roparji
    • Naredi si sam: Letni stenski koledar
  • Zdravje
  • Zabava
    • Otroci
    • Svet slavnih

7 nasvetov ZA POLETNE prihranKE pri porabi ELEKTRIKe

11.8.2014

Picture
Z energijo privarčujte tudi poleti.
Pogost je občutek, da je poraba elektrike v gospodinjstvu poleti občutno nižja od porabe v preostalem letu. Pa vendar v večini primerov temu ni tako. Ste se že kdaj vprašali, kako lahko z električno energijo varčujete tudi poleti?

Visoke poletne temperature in daljši dan običajno vplivajo na višji račun ali manjši prihranek, kot lahko pričakujete. Zaradi visokih temperatur pogosteje uporabljate klimatske naprave, porabite več vode za prhanje in več energije za hlajenje hrane. Za vas smo raziskali 7 praktičnih nasvetov, ki so ključni, da boste privarčevali z električno energijo v vašem domu tudi poleti.

1. Ugotovite, kateri so navečji porabniki električne energije pri vas doma

Od posameznih skupin gospodinjskih aparatov so največji porabniki električne energije tisti, ki uravnavajo temperaturo zraka in vode. Klimatska naprava je poleti največji porabnik električne energije. Poleti porabite več energije za hlajenje vašega doma in več hrane hladite v hladilniku. Sledi jim skupina aparatov za pranje perila in pomivanje posode, nato razsvetljava, električne naprave za kuhanje, šele nato televizorji, računalniki in mali gospodinjski aparati.

Če želite prihraniti, vam svetujemo nabavo merilca porabe, ki bo pokazal, katere naprave v vašem gospodinjstvu porabijo največ električne energije.

2. Naučite se ravnati s klimatsko napravo

PictureImejte vašo klimo pod kontrolo.
Preverite, kakšno porabo ima vaša klimatska naprava in če je redno servisirana. Če je vaša klimatska naprava starejša od 15 let, jo zamenjajte z bolj energetsko učinkovito napravo. Ob nakupu bodite pozorni, da klimatska naprava ustreza standardom varčne porabe energije. Večja kot je temperatura zraka, več energije klimatska naprava porabi, da zrak ohladi. Več o tem, kaj vse morate vedeti pred nakupom klimatske naprave, si preberite tukaj.

Imejte vašo klimatsko napravo pod kontrolo in jo uporabljajte le takrat, ko je to potrebno. Avtomatizirajte termostat in nastavite klimatsko napravo tako, da sama uravnava temperaturo glede na dele dneva ali glede na temperaturo v vašem stanovanju.

POZOR: Pravilna temperatura v sobah za delo in življenje je med 20 - 21° C. Priporočene temperature so: hodnik 15°, kopalnica 23°, kuhinja 18°, dnevna ali delovna soba 21°, spalnica 18°. Vsaka stopinja manj zmanjša stroške ogrevanja za okoli 6 %. Ponoči je lahko temperatura še za kaki 2-3° nižja. Vsekokar, kadar greste zdoma, ugasnite klimatsko napravo, zaprite okna in zasenčite vaše stanovanje. Obstajajo tudi alternative za hlajenje zraka, kot so stropni ventilatorji, s katerimi boste privarčevali z energijo.


3. Preverite temperaturo v vašem hladilniku in zamrzovalniku

Poleti porabite več časa za hlajenje vašega doma kot običajno in več hrane in pijače hladite v hladilniku. Na porabo energije najbolj vplivata nastavitev temperature v zamrzovalniku in hladilniku (Čim nižja je, tem večja je poraba.) in višina temperature zraka v prostoru, kjer je hladilni aparat (Čim višja je, tem večja bo poraba energije.). Na porabo hladilnih naprav imata velik vpliv tudi njihova energetska učinkovitost in izolacija. Zato vašo hladilno napravo tudi poleti odmrznite in očistite, pazite na to, kolikokrat jo odpirate in vanjo spustite zunanji topel zrak, preverite, kako dobra so tesnila na vratih, da ne prepuščajo toplote.

4. Prilagodite način vašega kuhanja poletju

Med električnimi napravami za kuhanje in peko največ energije porabita kuhinjska pečica in mikrovalovna pečica. Zato se jima v poletnih dneh izognite, kadar je le mogoče, hrano pa raje pripravite na vašem vrtnem žaru ali pa se preusmerite na pripravo hladnih jedi in solat. Ogrevanje pečice dodatno segreva zrak v vašem stanovanju, zato boste za hlajenje prostora porabili še več energije. Če se le da, uporabljajte kuhalnik in pečico v jutranjih delih dneva ali zvečer, čez dan pa priporočamo, da se temu izognete. Nezanemarljivo je tudi to, da segrevate le toliko vode, kot je potrebujete, in da lonec med kuhanjem  pokrijete.

5. Ne uporabljajte elektrike, ko je ne potrebujete IN jo uporabljajte v času nižje tarife

Ugašajte luči, kadar jih ne potrebujete. Uporabljajte varčne žarnice in izkoriščajte naravno svetlobo. Izključite polnilnike vaših prenosnih naprav (mobilnikov, mp3 predvajalnikov, tablic, računalnikov itd.), ko jih ne uporabljate.

Popolnoma izklopite elektronske naprave, ko jih ne uporabljate, saj v stanju pripravljenosti porabljajo energijo. Pralni, pomivalni stroj in sesalec uporabite samo takrat, kadar sta polna in v času nižje tarife električne energije. Nižja tarifa velja od 22.00 do 6:00 med delavniki ter ves dan ob sobotah, nedeljah in dela prostih dneh. Sušilni stroj uporabljajte le, ko je to nesporno nujno.

6. Izberite pravega DOBAVITELJA električne energije

PictureZamenjava dobavitelja je enostavna.
Električna energija gospodinjstvom predstavlja enega večjih stroškov, zato se letno za menjavo dobavitelja električne energije odloči slabih 10.000 Slovencev. Ste tudi vi med tistimi, ki razmišljate, da bi zamenjali dobavitelja?

Sama zamenjava dobavitelja električne energije je brezplačna, postopek pa je enostaven. Dobavitelji se med seboj razlikujejo le po ceni in kakovosti storitve. Cena se bistveno ne razlikuje med ponudniki. Pri katerem elektrodistributerju bi plačevali najmanj, lahko enostavno izračunate na spletni strani Javne agencije Republike Slovenije za energijo. V spletni obrazec vnesete obračunsko obdobje, obračunsko moč, vrsto odjema, letno porabo, nato pa se vam izpiše primerjalna tabela ponudnikov in različnih naročniških paketov skupaj z izračunom cene.

Veliko večjo pozornost namenite raje odnosu dobavitelja do vas, prilagodljivosti pri načinu plačevanja, informiranju, odzivnosti, morebitnim dodatnim storitvam - na primer svetovanje pri racionalizaciji porabe in podobno. Prav tako preverite, kakšno ugodnost dodatno prejmete kot odjemalec energije pri določenem dobavitelju. Nekateri namreč ponujajo popuste in ugodnosti pri ostalih virih energije (npr. gorivu). Dosedanje izkušnje kažejo, da je cena še vedno glavni razlog za zamenjavo dobavitelja.

Varčno z elektriko tudi poleti!

Uroš



Deli svoje mnenje z drugimi bralci in ga vpiši spodaj:

Picture

Živa prtljaga je
rezerviranA za vas

Bralci e-revije Trendset prejmete kupon v vrednosti 120 eur za nakup kovčka Živa prtljaga. Vaša številka kupona je: 112233 (Vpišete jo pri naročilu.)

Kupon vam velja za nakup:
Kovčka na električni pogon
Kovčka brez pogona

Pozor! Ob nakupu kovčka Živa prtljaga v 7 dneh od prejema e-revije boste prejeli še brezplačno darilo iPod Shuffle.

Pohitite!

Naročam


Najbolj brani prispevki:

Vse, kar morate vedeti o klimatski napravi pred nakupom

5 nasvetov za uspešen in vesel prvi šolski dan vašega otroka

Oglaševanje        |
O podjetju          |
Kontakt
Vsebina
Avtomobilizem   |    Trendi     |    Moda    |    Mobilni telefoni    |   Dom     |    Zdravje   |    Otroci    |    Zabava   |    Svet slavnih  

Izdajatelj e-revije in portala TrendSet je FACT d.o.o. 

Spletna stran (www.trendset.si - FACT d.o.o.) uporablja piškotke, zato da lahko vodimo lastno, agregirano statistiko obiska naše spletnih strani. Z nadaljevanjem brskanja po spletni strani se strinjate z uporabo piškotkov. Več o posameznih piškotkih si lahko preberete tu >>.